Türkçe English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Muhammed Abduh'un Kur'an Anlayışı
(Muhammed Abduh's Perception of Quran )

Yazar : Ahmet Özdemir    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 33
Sayfa : 83-102


Özet
Muhammed Abduh, Kur’an yorumunda özgün bir anlayışa sahiptir. Yorumlarında pragmatik yönü ön plana çıkmaktadır. Kur’an’ı bir hidayet kitabı olarak görmektedir. Hayata yansıtılan bir Kur’an anlayışından yanadır. Akli bir bakış açısıyla ayetleri değerlendirmektedir. Kur’an’ın, herkesin anlayabileceği bir yapıda olduğu kanaatindedir. Müslümanların onu anlamak için herhangi bir aracıya ihtiyaçları yoktur. Bu açıdan Kur’an ona göre Müslümanların hayatlarının merkezinde yer almalıdır. Kur’an ve sünnet birbirinin tamamlayıcısı iki temel kaynaktır. Ama hadislerin güvenirliği konusunda bakış açısı genelde olumsuz bir yapıdadır. Kendine özgü kriterleri vardır. Bu nedenle sahih olan birçok hadisi reddedebilmektedir. Bu araştırmamız, Abduh’un Kur’an anlayışını ortaya koymak amacına yönelik olacaktır. Bunu ortaya koyarken özellikle kendi eserlerinden istifade edilecektir. Bunun yanında konuyla ilgili diğer kaynaklardan da istifade edilecektir.

Anahtar Kelimeler
Vahiy, Kur’an, Tefsir, Yorum, Abduh.

Abstract
Muhammad Abduh has a original understanding of the Qur'anic interpretation. He is pragmatic in his interpretation. He counts the Qur'an as a guide book. He is thinkd the reflect of the Quran to a life. He is evaluating the verses in a mental perspective. The Qur'an is in a structure that everyone can understand. Muslims do not need any means to understand it. In this respect, the Qur'an should take place at the center of Muslim life. Qur'an and sunnah are two basic sources complementary to each other. But the view of the hadiths about reliability is generally negative. It has its own criteria. For this reason many reliable hadiths can be refused. This is research, the aim will be to demonstrate the Abduh's understanding of the Quran. It will especially benefit from his own works when revealing this. It will also be benefited from other related sources.

Keywords
Miracle, Qur'an, Tafsir, Comment, Abduh.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  MAKALELERİN HAKEMLENME SÜRECİ

  DEĞERLİ YAZARLARIMIZ,

  MEVCUT MAKALELERİMİZİN HAKEMLEMESİ, 3 EKİM 2018 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAYIN KURULUMUZ TOPLANTISINDA YAPILACAK OLUP AYNI HAFTA İÇERİSİNDE TAYİN EDİLEN HAKEMLERE GÖNDERİLMESİ PLANLANMAKTADIR. 

  NOT: 15 EYLÜL 2018 İTİBARİYLE BÜTÜN MAKALELERİN DERGİPARK ÜZERİNDEN GÖNDERİLMESİ ÖZELLİKLE RİCA OLUNUR.

   

   

   

            

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   Adres : Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi Mimar Sinan Mah. 3. Cad. ÇORUM
Telefon : 0 (364) 2346358 Faks : 0 (364) 2346357
Eposta : ilafdergi@hitit.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri