Türkçe English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


القدس في التاريخ القديم "دراسة في الواقع الاثري والتاريخي لليهود
Bu çalışma, Kudüs şehrinin medeniyet tarihindeki önemli bir aşamayı ele almaktadır. Araştırmamız, bronz ve demir çağlarından başlayarak Pers ve Yunan-Helenistik hâkimiyetleri zamanlarına uzanan ve Roma İmparatorluğu idaresinden Barkohba isyanının bastırılması ve Hadriyan’ın şehirde kontrolü ele alması ile biten bir kesiti barındıran M.Ö.3200-M.S 125 yılları arasındaki dönemde Kudüs’ü incelemektedir. Tarihçiler, Kudüs tarihini ele almaya bilindiği gibi büyük bir özen göstermektedir. Genellikle tarihi çalışmalarda bilimsel bir kaynak olarak temellendirilmesi tam olarak mümkün görülmeyen Tevrat metninden hareketle ortaya atılan ve objektiflik barındırmayan iddialar yoluyla tüm dünyayı Kudüs’ün Yahudi egemenliğinin merkezi olduğunu düşündürmeye yönelik bir havaya tanık olunmaktadır. Bu çalışmamız, olayları mümkün olduğu ölçüde doğru değerlendirmelerle yerli yerine koymayı, Tevrat metni temelli iddiaların incelenmesini ve Kudüs’te tarih boyunca yaşanan olayları objektif bir realite ve gerçekçi bir rota çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda; Tevrat anlatısından elde edilen, arkeolojik veya tarihi realiteye dayanmayan ve anlaşılması güç görülen olayların imajından uzak bir biçimde Kudüs’ün kronolojik tarihinin gerçek portresini gün ışığına çıkaran arkeolojik kazı sonuçlarına dayalı değerlendirmeler yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Kudüs, Tevrat anlatı, Tarihsel gerçekler, Arkeolojik kanıtlar, Bronz çağı, Demir Çağı, Pers dönemi, Helenistik çağı, Roma dönemi, Davut dönemi, İsrail Krallığı, Maccabean devrimi, Barkuhba Devrimi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  MAKALELERİN HAKEMLENME SÜRECİ

  DEĞERLİ YAZARLARIMIZ,

  MEVCUT MAKALELERİMİZİN HAKEMLEMESİ, 3 EKİM 2018 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAYIN KURULUMUZ TOPLANTISINDA YAPILACAK OLUP AYNI HAFTA İÇERİSİNDE TAYİN EDİLEN HAKEMLERE GÖNDERİLMESİ PLANLANMAKTADIR. 

  NOT: 15 EYLÜL 2018 İTİBARİYLE BÜTÜN MAKALELERİN DERGİPARK ÜZERİNDEN GÖNDERİLMESİ ÖZELLİKLE RİCA OLUNUR.

   

   

   

            

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   Adres : Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi Mimar Sinan Mah. 3. Cad. ÇORUM
Telefon : 0 (364) 2346358 Faks : 0 (364) 2346357
Eposta : ilafdergi@hitit.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri